Jauna lappuse mūsu Klubam, otrdien BK Liepāja sāk izslēgšanas spēles pret Valmieru

Otrdien, 13.aprīlī rakstīsim jaunu ierakstu mūsu Kluba līdzšinējā, īsajā vēsturē, kad pirmo reizi vīriešu komanda BK “Liepāja” aizvadīs cīņas LBL izslēgšanas spēlēs. Sērijā līdz 3 uzvarām mūsu pretinieki būs “Valmiera Glass/ViA”.

Liepājas un Valmieras basketbola vēsture

Lai arī kādi vēji pūš, visi pūtīs pāri… Tā varam teikt par Liepājas basketbolu, jo, lai arī kādi ir laiki bijuši Latvijā, lai arī kādas varas ir bijušas pie Liepājas stūres, Liepājā basketbols ir spēlēts un tieši liepājnieki ir viena no divām Latvijas pilsētām, kas ir pārstāvēta visos LBL turnīros kopš tā pirmssākuma 1992.gadā. Kā otrā komanda ir Ventspils. Jā, protams, tīri formāli, visos turnīros ir bijusi arī kāda Rīgas komanda, taču, fakts ir un paliek fakts, pēctecība tam nav bijusi. Kā tikai nav saukusies Liepājas vīriešu komanda šajās 29.sezonās: Liepājas Metalurgs (5 sezonas), Baltika (2 sezonas: Liepājas Baltika un Baltika/ Kaija), BK Liepāja (3 sezonas ap 2000.gadu) un šobrīd rit 3.sezona, Līvu Alus/Liepāja (5 sezonas), Liepājas Lauvas (6 sezonas), Liepāja/Triobet (5 sezonas) un Betsafe/Liepāja (1 sezona), tā allaž ir bijusi atrodama LBL dalībnieku pulkā. Savukārt, Valmieras komanda nav atrodama LBL 1.divīzijas komandu pulkā trīs sezonas (1992.gadā, 1996./97.gada un 1999./2000.gada sezonās). Lai arī Liepājas komandas LBL izslēgšanas spēlēs ir piedalījusies 23 sezonās, tieši pret Valmieru uz “būt vai nebūt” laipas ir nācies satikties bieži. Starp abām komandām ir notikušas 9 izslēgšanas spēļu sērijas dažādās turnīra fāzēs: trīsreiz (1998., 1999. un 2006.gadā) cīņās par 5.-8.vietu, vienreiz (2003.gadā) par bronzu un arī pusfinālā (2016.gadā). Bet visvairāk tieši 1/4 finālā ir tikušās Liepājas un Valmieras. Šajā turnīra fāzē liepājnieki ir uzvarējuši vienā sērijā, būdami vietu zemāk (2007.gadā kā 5.vieta, sērijā 2:1), bet pat trīs reizes mūsējos no tālākas cīņas ir izslēgusi Valmieras komanda (2004., 2010. un 2017.gadā). Ja pēdējā reizē pirms 4 gadiem izteikti favorīti šajā pārī bija vidzemnieki, kuri finišēja 3.vietā, bet liepājnieki ierindojās tikai 6.pozīcijā, un Valmiera tikai ar maksimālo spēļu skaitu pārspēja mūsējos (3:2), tad abās divās reizēs līdz tam par favorītiem tika uzskatītas Liepājas komandas. 2004.gadā Līvu alus/Liepāja finišēja kā trešie (25 uzvaras un 13 zaudējumi), bet Valmieras Piens ierindojās 6.vietā (20/18), tieši vidzemnieki pārspēja Nikolaja Bolvačova vadīto Liepāju sērijā 2:0. 2010.gadā abas komandas noslēdza regulāro sezonu līdzās esot (4.vieta Liepājas Lauvām, 5.vieta Valmierai), bet ar vienādu uzvarēto spēļu bilanci (10/12), tāpēc liepājnieki bija tikai nosacīti šī pāra favorīti. Atkal sērijā līdz 2 uzvarām triumfēja Valmieras vienība. Sērija līdz trim uzvarām starp Liepājas un Valmieras komandām ir notikusi citās turnīra fāzēs, kā pusfināls un sērija par bronzu, kā arī jau augstāk pieminētajā 2017.gada sērijā. Zīmīgi, ka visās trijās šajās sērijās ir uzvarējuši vidzemnieki. Izslēgšanu sēriju savstarpējā bilance ir 3:6, jeb sešās sērijās pārāki ir bijuši valmierieši. Lai būtu pavisam precīza informācija par abu pilsētu vadošo vīriešu basketbola komandu spēku samēru kopš 1992.gada tas ir gana ilgs. Ieskaitot sešas BBL spēles un vienu pārbaudes maču Liepāja ir uzvarējusi 72 reizes, bet Valmiera 61.

2020./21.gada sezonas statistika

BK “Liepāja” uzsākot šo sezonu veica pamatīgu “ķeizargriezienu” sastāvā, pirmām kārtām, piesaistot vienu no labākajiem Latvijas basketbola speciālistiem Artūru Visocki – Rubeni, ar kuru ir panākta vienošanās uz vairākām sezonām. Tieši pēc Artūra redzējuma tika veidota šīs sezonas BK “Liepāja”, veidojot to tikai no latviešu basketbolistiem. Daži pieredzējuši vīri tika noskatīti kā pirmie, piesaistot arī talantīgus jaunos basketbolistus, un visā visumā no divpadsmit vīriem, ar kuriem Visockis – Rubenis varēja rēķināties šīs sezonas sakarā, ir kāda viena vienojoša pazīme. Katrs no šī divpadsmitnieka ir bijis vismaz vienā Latvijas jauniešu izlasē. Visi no spēlētājiem ir vēl savas labākās basketbola spēles meklējumos un noteikti nav aizvadījuši vēl labāko no tā, ko spēj. Tāpēc azarts, enerģija un jaunības maksimālisms ir tas, kas raksturo šo komandu. Sezonas gaitā izdevās izcīnīt 12 uzvaras, piedzīvojot 13 zaudējumus. Pirmo reizi kopš 2015./2016.gada sezonas esam pārspējuši visas Latvijas komandas kaut vienu reizi un pārtraukuši citu komandu uzvaru sērijas pret Liepājas komandām. Liepājas komandas bija piedzīvojušas 20 zaudējumus pēc kārtas pret BK Ventspils, 12 pret BK Ogre , 12 pret VEF Rīga, 8 pret Latvijas Universitāti. Mūsu komandā ir atrodami arī izcilnieki, proti, labākie visā turnīrā starp visām 13 Latvijas un Igaunijas komandām kopā. Renārs Birkāns ir visa turnīra labākais piespēlētājs ar 6,63 rezultatīvām piespēlēm vidēji, Iļja Gromovs ir trešais labākais cīnītājs par atlēkušajām bumbām (vidēji 8,59) un piektais labākais metienu bloķētājs (vidēji 1,27). Guntis Sīpoliņš ir trešais labākais divpunktu metienu realizētājs ar 68%, bet Roberts Bērziņš ir otrais soda metienu realizācijā (91%). Mūsu komandai šajā sezonā izdevās izcīnīt 12 uzvaras, kas ir par vienu vairāk kā iepriekšējās divās sezonās kopā (7 un 4).

Liepāja pret Valmieru

Rakstā jau minēts par iepriekšējiem dueļiem vairāku gadu senā pagātnē, bet šoreiz par to, ka abas komandas zem jaunajiem saimniekiem un nosaukumiem tiksies pirmo reizi. Gan BK “Liepāja”, gan “Valmiera Glass/ViA” ir basketbola klubi, kuru dalība LBL 1.divīzijā sākās vienā sezonā, proti, 2018./19.gada sezonā. Ja mūsu biedrība tika dibināta tikai 2018.gada pavasarī, tad Valmieras “Vidzemes Augstskolas” komanda līdzās iepriekšējai “Valmiera/Ordo” pastāvēja vairākus gadus, sākumā spēkus izmēģinot pēc spēka citos turnīros (Studentu Līgā, LBL-2), līdz ieņēma “Valmiera/Ordo” vietu 2018.gada rudenī. Līdz ar to arī izslēgšanas spēles starp tieši šiem basketbola Klubiem ir kas jauns un nebijis. Valmieras vienība jau pirmajā sezonā paspēja izmēģināt spēkus LBL izslēgšanas spēlēs, jo, lai arī 2018./19.gada sezonā abas reizes pārāki bija mūsējie, uzvarot Valmierā ar 93:87, bet savā laukumā ar 73:71, kad līdz ar beigu sirēnu uzvaras grozu guva Guntis Sīpoliņš, sezonas kopvērtējumā par vienu uzvaras tiesu labāki bija vidzemnieki (Latvijas Klubu ieskaitē finišējot 6.vietā, mūsējiem 7.). Pagājušajā nepabeigtajā sezonā LBL izslēgšanas spēles nenotika, bet, taisnības labad jāsaka, ka liepājnieki tik un tā nebūtu tajās piedalījušies, bet valmieriešiem būtu pienākusies tāda iespēja. Šajā sezonā, kad piecas reizes spēļu laukumā krustojās Liepājas un Valmieras komandu ceļi, četri panākumi mūsējiem, bet tikai vienā spēlē pārāki izrādījās valmierieši. Mūsējiem uzvaras izcīnītas pirmajās trijās sezonas spēlēs (Valmierā 88:86, Liepājā 79:72 un vēlreiz Valmierā 89:72) kā arī pēdējā spēlē Liepājā 26.martā ar 93:62, bet vienīgais panākums valmieriešiem tika izcīnīts Liepājā 19.februārī ar rezultātu 73:69. Tobrīd mūsu komanda bija tikko atgriezusies pēc lielas pauzes, kas saistīta ar saslimšanu ar “Covid-19”.

Abu komandu sastāvos ir vairāki pieredzējuši spēlētāji, bet, pieredze tieši lielāka ir mūsu pretiniekiem. Galu galā, vidzemnieku rindās ir 2016.gada Latvijas čempions Ervīns Jonāts, kurš palīdzēja “Valmiera/Ordo” tikt pie pirmā LBL zelta. Tāpat “Valmiera Glass/ViA” sastāvā ir citi divi pieredzējuši valmierieši kā 31 gadu vecais Māris Ziediņš un viņa vienaudzis 1990.gadā dzimušais Edmunds Elksnis. Tāpat vecuma ziņā pieredzējušāks par mūsējiem ir Kārlis Apsītis (28 gadi), kuram pēdējās sezonas pagājušas BK “Ogre” rindās, bet īss pieraksts 2017.gadā bija arī Liepājas rindās. Tāpat vidzemnieku rindās svarīgu lomu spēlē centrs Klāvs Dubults (24 gadi), Jānis Engers (26), Valters Vēveris (20) un Valters Liepiņš (23). Mūsu komandas vadošie spēlētāji ir gados jaunāki: pieredzējušākie no visiem ir Guntis Sīpoliņš (27) un Roberts Krastiņš (27), kam seko Iļja Gromovs (26) un Dāvis Geks (26), Marts Ozolinkevičs (24), Renārs Birkāns (23), Zigmārs Raimo (23), Roberts Blumbergs (22) un Roberts Bērziņš (21). Gribētos teikt, ka vecumam nav nozīmes un visu izšķirs nianses. Sērija noteikti solās būt intriģējoša, tāpēc jācer, ka mūsu pusē būs veiksme laukumā un atbalsts no visiem BK Liepāja atbalstītājiem attālināti, jo, diemžēl, šīs būs pirmās izslēgšanas spēles, kuras aizritēs bez skatītāju atbalsta.

BK Liepāja – Valmiera Glass/ViA sērija ritēs līdz vienas komandas trim uzvarām:

13.04. pulksten 18:00 Liepājā https://www.youtube.com/watch?v=rgQMOQxL-Tk&ab_channel=LatvijasBasketbolasavien%C4%ABba

16.04. pulksten 19:00 Valmierā (YouTube)

19.04. pulksten 18:00 Liepājā (Best 4 Sport)

21.04. pulksten 19:00 Valmierā (ja nepieciešams) (Best 4 Sport)

23.04. pulksten 18:00 Liepājā (ja nepieciešams) )Best 4 Sport).

Visas spēles tiks translētas “Best 4 Sport” vai “YouTube” kanālā.

Atbalsti Sa-Vējos!

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *